Orbitrole, hydrostatyczne zawory skrętu

Orbitrole znajdują szerokie zastosowanie w układach wspomagania kierowniczego między innymi w:  samochodach ciężarowych, maszynach budowlanych, kombajnach, ciągnikach rolniczych, sieczkarniach itp. Nasze hydrostatyczne zawory skrętu charakteryzują się niezawodnością i wysoką odpornością na trudne warunki pracy. Posiadamy orbitrole zarówno do układu otwartego, zamkniętego jak i load sensing, z reakcją i bez reakcji. Dzięki bogatej ofercie orbitroli i dużym stanom magazynowym jesteśmy w stanie zaoferować zamiennik do każdej z maszyn.

Orbitrole hydrauliczne – opis działania:

Hydrostatyczne zawory skrętu („Orbitrole”) to zawory sterowania skrętem umożliwiające przekierowanie odpowiedniej ilości oleju hydraulicznego pod ciśnieniem z pompy zasilającej do siłownika, który napędza elementy układu kierowniczego i umożliwia skręt kół pojazdu. Ruch koła kierownicy przenoszony przez kolumnę kierownicy na orbitrol powoduje proporcjonalne otwarcie kanałów umożliwiając przepływ oleju wewnątrz zaworu sterowania skrętem, a co za tym idzie przekierowanie czynnika hydraulicznego pod ciśnieniem i w żądanej ilości do odpowiedniego portu zasilającego siłownik odpowiedzialny za położenie kół maszyny. Jednocześnie otwarty zostaje neutralny przepływ czynnika z drugiej strony siłownika dzięki czemu czynnik hydrauliczny powraca do zbiornika.

Opis produktu:

Hydrostatyczne zawory skrętu („Orbitrole”)
Chłonność: 50-1000 cm3/obr

 

Linia produktowa

Zobacz dostępne modele:

Orbitrole, hydrostatyczne zawory skrętu

Zawory sterowania hydrostatycznego – rodzaje:

Na sposób pracy układu ma wpływ budowa wewnętrzna zaworu sterowania skrętem (schemat hydrauliczny) dzięki temu możemy rozróżnić kilka podstawowych typów orbitroli hydraulicznych.:

  • orbitrole typu ON – w tym układzie wspomagania pompa zasilająca orbitrol tłoczy przez cały czas czynnik hydrauliczny przez zawór, a gdy nastąpi ruch kierownicy zalecany przepływ oleju zasila hydrauliczne wspomaganie kierownicy. Precyzyjna praca układu zapewniona jest przez zastosowanie dodatkowych zaworów regulujących przez co orbitrol trzyma ciśnienie na odpowiednim ustawionym poziomie. Orbitrol typu ON nie przenosi ruchów z układu kierowania pojazdu na kierownicę, inaczej mówiąc jest to układ sterowania bez reakcji.
  • Układ wspomagania kierownicy wyposażony w orbitrol typu OR ma zasadę działania układów hydraulicznych jak typ układu ON, z tą różnicą że w tym przypadku wspomaganie hydrauliczne pozwala przekazywać reakcje z pracy układu kierowania. W związku z tym, że układ wspomagania hydraulicznego przenosi reakcję z kół na kierownicę pojazdu, tego typu hydrostatyczny układ sterowania nie posiada dodatkowych zaworów regulacji ciśnienia.
  • Zawory sterowania hydrostatycznego typu CN – w pozycji kierownicy na wprost nie zachodzi przepływ oleju przez zawór sterowania skrętem. Dopiero po wykonaniu ruchu kierownicą pojazdu następuje przepływ cieczy z układu hydrauliki siłowej na układ skrętu. W tym przypadku orbitrol trzyma przepływ utrzymując elementy układu skrętu w konkretnej pozycji.
  • Zawory sterowania hydrostatycznego z LS – orbitrole hydrauliczne niezastąpione tam gdzie występują systemy hydrauliczne z Load Sensing. Typ układu hydraulicznego z LS różni się tym od zwykłego układu, że w takim systemie regulacja pracy pompy przebiega na podstawie sygnału sterującego pochodzącego od odbiorników. Orbitrole hydrauliczne do układu z LS posiadają dodatkowy port sygnałowy przeznaczony właśnie do układu sterowania ruchem nastawnika wydajności pompy.

Hydrostatyczny układ sterowania – atuty

Stosowanie hydrostatycznego układu skrętu kół pojazdów niesie za sobą szereg plusów. Orbitrole hydrauliczne niezastąpione są w układach kierowania ciężkich maszyn roboczych, gdzie ze względu na masę maszyny nie możliwe było by sterowanie układem skrętu mechanicznie. Ponadto stosowanie hydrostatycznego układu sterowania zapewnia niezrównaną precyzję prowadzenia pojazdu. Wspomaganie kierownicy orbitrol najczęściej nie wymaga znacznej rozbudowy układu hydrauliki maszyny, gdyż pompa zasilająca orbitrol może być także główną pompą do układu hydrauliki siłowej, w który wyposażone jest większość współczesnych maszyn roboczych. Precyzyjna praca układu i czułość na ruch koła kierownicy są nieporównywalnie wyższe niż w przypadku innych rozwiązań, gdzie praca układu kierowania zależna jest od wielu elementów mechanicznych, z których można zrezygnować stosując zawory sterowania skrętem.